IVCA logo
Zpět

Historická kola ve Veselí? Báleše, šermíři i bleší trh

Ilustracni foto

Veselí nad Moravou - Veselí nad Moravou je teprve třetím městem v České republice, které přivítá mistrovství světa historických kol. Odstartuje už v květnu.

Výjimečná mezinárodní akce, která v regionu nemá obdoby. To je Mistrovství světa historických kol IVCA Rally, které čeká od 22. do 26. května Veselí nad Moravou. Kromě pořadatelů se do něj zapojí i okolní obce, nejen z Hodonínska.

„Očekáváme účast dvou set až dvou set padesáti příznivců cyklistické historie z celého světa. Máme již kolem sta přihlášek z deseti zemí. Konkrétně Německa, Kanady, Velké Británie, Belgie, Francie, Švédska, Maďarska, Švýcarska, Nizozemí a pochopitelně České republiky," uvedla mluvčí veselské radnice Petra Pavková.

Do Veselí v květnu vyrazí také členové Českého klubu velocipedistů sídlícího v Praze. Kromě jezdců na vysokých kolech vyjedou na trasu také jezdci a jezdkyně na kolech nízkých. Přidají se k celodennímu závodu. „Většinou se účastníme kratší trasy na padesát či pětasedmdesát mil. Ujet delší vzdálenosti totiž není žádná legrace. Navíc jezdíme na kolech starších sto dvaceti let, takže je musíme trochu šetřit," přislíbil za klub Jan Šup. Podle něj je IVCA Rally pro milovníky historických kol největší událostí roku.

Veselí je třetím městem České republiky, kde se akce uskuteční. Je však prvním menším městem, protože v minulosti se konala pouze v Praze a Brně. Pořadatelé ale nezůstanou pozadu a na čtyři dny připravili bohatý program. První den akce je připravená vytrvalostní jízda a závod na sto mil. Cyklisté při nich projedou Veselím nad Moravou, Kozojídkami, Hroznovou Lhotou, Kněždubem, Tasovem a poté se vrátí zpátky do Veselí.

Pro účastníky jsou připravené čtyři varianty tratí v délce pětadvacet, padesát, pětasedmdesát a sto mil. Vše doplní ochutnávka místních kulinářských specialit nebo ukázka zajímavostí. „Ať už to budou kozojídské báleše pečené pod širým nebem na plotně anebo rodný dům bratří Uprků v Kněždubě. Mnozí určitě uvítají také prohlídku historické hasičské stříkačky či sbírky veteránů nebo dokonce litografické dílny," vyjmenovala Pavková.

Jak sdělil starosta Hroznové Lhoty Petr Hanák, obec se již domluvila s některými místními, že se do akce zapojí. „Svůj ateliér otevře například keramik Josef Benedík a pak manželé Pavlicovi, kteří mají litografickou dílnu a vyrábějí došky," vyjmenoval Hanák.

O den později se v centru Veselí nad Moravou uskuteční bleší trh historických kol, náhradních dílů, časopisů a knih věnovaných cyklistice. Chybět nebude ani jízda zručnosti. „K vidění budou také cyklokuriozity Martina Zehnala. Svoji krasojízdu předvede úspěšná reprezentantka Martina Štěpánková i rej Českého klubu velocipedistů Praha.

Odpoledne se u mateřské školy v Kollárově ulici pojede rychlostní závod, tentokrát na vzdálenost jedné anglické míle. Vítěz závodu bude jako jediný dekorován duhovým trikotem vítěze, a to muži i ženy v kategorii vysoká kola, originály," dodala Pavková.

Na jízdu elegance, kterou pořadatelé naplánovali na sobotu, vyrazí účastníci z veselského Bartolomějského náměstí a projedou přes Uherský Ostroh, Ostrožskou Novou Ves, Kunovice až do Uherského Hradiště. „Pro projíždějící v historických kostýmech jsme si připravili program. Skládat se bude z krátkého přivítání, při kterém se představí šermířská a divadelní skupina Memento mori. V plánu máme i krátkou výstavu historických aut v přízámčí a předvedení tradičních výrobků," přiblížila program starostka Uherského Ostrohu Hana Příleská.

Završením akce bude sobotní galavečer v místním kulturním domě, jehož součástí bude vyhlášení vítězů a slavnostní předání pořadatelství dalšímu městu. Pro příští rok se jím stane maďarské Tiszakécske.

Na přípravách letošní IVCA Rally se jako předseda přípravného výboru podílí také nejznámější český velocipédista Josef Zimovčák. Ten už v minulosti uvedl, že v programu chce vsadit především na moravskou pohostinnost.

Zdroj: Denik.cz
Foto: Jan Šimeček
Autor: Zuzana Černá
17.4.2013


cache cache cache cache cache cache cache cache cache cache cache cache cache cache cache cache cache cache cache cache cache