IVCA logo
Zpět

Josef Zimovčák bude aspirovat na zisk jubilejního desátého titulu mistra světa

Josef Zimovčák

Veselí nad Moravou – Ve svých sedmapadesáti letech se stal Veselan Josef Zimovčák už devítinásobným mistrem světa na vysokém kole v rychlostním závodě na anglickou míli. Naposledy to bylo vloni v Belgii. Pochopitelně, že na domácí půdě bude Pepa usilovat v pátek odpoledne o zisk duhového trikotu – jubilejního desátého titulu. Oproti silné konkurenci však musel zvládat vedle fyzické přípravy i organizační starosti, protože je při IVCA Rally 2013 historických kol předsedou přípravného výboru. Těsně před zahájením mistrovství jsme Josefu Zimovčákovi položili několik otázek souvisejících s akcí.

Jak jste připraveni zvládnout tak velkou mezinárodní sportovně-společenskou událost?

Pracovali jsme na tom dva roky a věřím tomu, že se nám podaří akci zvládnout zdárně do cíle, protože mám kolem sebe skvělý tým lidí, včetně zástupců veselské radnice. Jsme rádi, že organizační pomoc nám nabídla i mládež z Obchodní akademie hovořící několika jazyky. Samozřejmě, že máme podporu i našich spoluobčanů, kteří se na mistrovství těší. Další veřejnost bych chtěl tímto pozvat, aby se přišla podívat, jak se jezdilo před sto lety na kolech. Jaká byla minulost, jaká je současnost.

Kolik očekáváte startujících účastníků?

Počítáme, že na startu se objeví kolem dvoustovky závodníků ze sedmnácti zemí světa. Bude tady zastoupená Austrálie, Amerika, Indonésie, Rusko, Evropa. Garance, že setkání bude mít skutečně vysokou mezinárodní úroveň.

Může se závodu zúčastnit i obyčejný cyklista – amatér?

Ano, ale v pravidlech je stanovená podmínka, že kolo, na kterém pojede, musí být vyrobeno do roku 1945.

Vaším velkým přáním je vedle výborného organizačního zajištění i vybojovat desátý titul mistra světa. Je to reálné?

Bylo by to dobré získat takové ocenění, ale otázka je, zdali se to povede. I když natrénováno mám, záleží při tom i na dalších faktorech, jako že můžu spadnout nebo mi může selhat technika. Bude vedle mě i výborná česká konkurence jako je Jirka Valenta, Jiří Fiala, kluci z Německa, Francie, Anglie. Budu rád, když přijedou na Slovácko všichni. V každém případě není to nakonec ani o vítězství, ale o tom, setkání vyznavačů historických kol, prezentaci těchto unikátů.

Zdroj: Nové Slovácko
Autor: Antonín Vrba
21.05.2013

cache cache cache cache cache cache cache cache cache cache cache cache cache cache cache cache cache cache cache cache cache