IVCA logo
Zpět

Šampionát na vysokých kolech ukáže i speciality ze Slovácka

Šampionát na vysokých kolech ukáže i speciality ze Slovácka

Slovácko – Poslední květnový týden se zapíše do historie regionu zlatým písmem. Veselí nad Moravou chystá od středy 22. do neděle 26. května světový šampionát historických kol. Městem a okolím by mělo projet na 250 jezdců, všichni v sedlech dobových velocipedů s velkým předním kolem a bez převodu.

Cesta je zavede do Kozojídek, Hroznové Lhoty, Kněždubu, Tasova, Uherského Ostrohu, Ostrožské Nové Vsi, Kunovic a Uherského Hradiště. Na všech místech bude připraven doprovodný program. Pořadatelé dosud přijali na 100 přihlášek z deseti zemí. V pelotonu budou kromě domácích nadšenců i cyklisté z Belgie, Maďarska, Nizozemí, Německa, Švédska, Švýcarska, Velké Británie a Kanady. „Historická kola mají ve Veselí nad Moravou letitou tradici. Nejznámější cyklista na vysokém kole v našem okolí, ale troufám si říci i z celé naší republiky, je nepochybně Josef Zimovčák, který posunul jízdu na vysokém kole také do roviny dobročinné,“ říká Petra Pavková, mluvčí Veselí.

„Mezinárodní asociace historických kol je celosvětová organizace, která sdružuje zároveň příznivce a nadšence historie a cyklistiky. Česká republika tuto slávu zažila již dvakrát, poprvé v roce 1993 v Praze a v roce 2001 v Brně. Třetím městem v řadě je tak „zcela logicky“ rodiště několikanásobného mistra světa v jízdě na vysokém kole Josefa Zimovčáka,“ dodala mluvčí.

Závody začnou ve čtvrtek 23. května vytrvalostní jízdou a závodem na 100 mil. Trasou je okruh Veselí, Kozojídky, Hroznová Lhota, Kněždub, Tasov, Veselí. „Účastníci tudy budou projíždět od šesté až do osmnácté hodiny, přičemž ne všem půjde o sportovní výkon. Nikde není psáno, že musí nutně ujet sto mil. A tak těm, kteří se spokojí s jízdou na 75, 50 nebo jen na 25 mil, budou ve spolupráci s obcemi na trase nabídnuty místní kulinářské speciality a zajímavosti,“ upřesňuje Pavková.

Třeba v Kozojídkách jezdci ochutnají báleše pečené pod širým nebem na plotně, v Kněždubu se budou moci projít rodným domem bratří Uprků. „Mnozí určitě uvítají také prohlídku historické hasičské stříkačky, sbírky veteránů nebo litografické dílny,“ podotkla Pavková.

V pátek 24. května se v centru Veselí uskuteční od 8. do 13. hodiny bleší trh historických kol, náhradních dílů, časopisů a knih, vše na téma cyklistika. Dopoledne se pojede dětská soutěž zručnosti. Ve 14 hodin začne u mateřské školy v Kollárově ulici rychlostní závod na jednu míli.

„V sobotu 25. května se pak všichni účastníci oblečou do gala a v historických kostýmech pojedou jízdu elegance. Z Bartolomějského náměstí ve Veselí se vydají do Uherského Ostrohu, Ostrožské Nové Vsi, Kunovic a Uherského Hradiště. V každém městě bude připraven doprovodný program pro účastníky i veřejnost,“ řekla Petra Pavková.

Zdroj: Dobrý den s kurýrem
Autor: Jaroslav Chudara
Foto: sal 22.4.2013


cache cache cache cache cache cache cache cache cache cache cache cache cache cache cache cache cache cache cache cache cache