IVCA logo
Zpět

Veselí velocipedisté ve Veselí

Po dvanácti letech dostala naše země opět možnost upořádat mezinárodní setkání nadšenců a vyznavačů historických jízdních kol. Pořadatelství této 33. IVCA Rally (International Veteran Cycle Association) se ujali s nesmírnou pečlivostí a velkým předstihem nadšenci z Veselí nad Moravou. A osvědčili se dokonalou organizací.

Centrem ve Veselí se stala moderní budova Obchodní akademie se zázemím kuchyně, vycvičená každodenním náporem studentů a přilehlá sportovní hala pro stovky lidí. Ubytování poskytl místní internát a kemp na přilehlé louce. Trasa pro závody na anglickou míli vedla kolem školy, jízda na 100 mil, kterou jsou účastníci povinni zdolat podle starých pravidel od slunka východu do slunka západu, nás pak zavedla do blízkých i vzdálenějších obcí v milé rovinaté krajině po dvacetikilometrovém okruhu. Mezi účastníky (a řadou místních, kteří si to také chtěli zkusit) jelo 27 jezdců na vysokých kolech.

Den první a druhý

Od středy 22. května se přihlašovali první účastníci. Dlouhá řada studentů a studentek u prezentace svižně vyřizovala přihlášky, ubytování, stravu a veškeré informace včetně taštiček s programy a mapami. Skvěle to klapalo, nikdo se u formalit dlouho nezdržel. Slavnostní uvítací večer završil první den, přijelo celkem 220 účastníků ze 17 zemí světa včetně Indonésie a Kanady.

Ve čtvrtek se brzy zrána uskutečnil hromadný start těch, kteří se rozhodli ujet na svém ocelovém (nebo dřevěném) oři svých 160 kilometrů = 100 mil. Ti, co si troufali „jen“ na 75, 50 či 25 mil, startovali individuálně v průběhu celého dne. Po trati bylo ve vesnicích mnoho přívětivého a pohostinného obecenstva, které se bavilo a bavilo i jezdce. Hasiči vystavili historickou stříkačku, v Kozojídkách rozdávali zdejší specialitu = kozojídské beléše. A nejen ty: „Jak tam zpomalíš, servou tě z kola a nalejou do tebe slivovicu! A hasiči ti nalijou, ať chceš nebo nechceš...“ Stomíloví jezdci byli respektování, a tak mnozí dojížděli v překvapivě krátkých časech. Obdiv si zasloužil Ivan Křivánek, rozhodnutý obsolvovat 100 mil na své draisině. Brrr. Jirka Valenta ujel 100 mil na vysokém kole za 6 h 45 min, tedy průměrem 23,9 km/h. Velkolepě jsme to oslavili večer při vyhlašování výsledků. To vše proloženo dětským folklorem, moderní gymnastikou i živou country muzikou. Velkého uznání se dostalo předvedeným rejům na velocipedech v podání ČKV 1880, poprév provedným pod střechou.

Den třetí

Pátek byl nabitý programem. Bleší trh na velkém náměstí, opodál skvělá výstava o Batově kanále, výstava fotografií ze Slovácka i výstavní síň Josefa Zimovčáka, toho rána zatím devítinásobného mistra světa. Pepa už vyhrál tolik cen...

Mezitím na náměstí opakovali pánové z Českého klubu velocipedistů 1880 reje. Svá historická vozidla předvedli členové Slováckého veteran klubu. Děti soutěžily v jízdách zručnosti, sledovaly improvizované divadlo, cizí návštěvníci dle rozdaných map vyhledávali místní zajímavosti.

Ve dvě odpoledne začaly rozjížďky v závodě na jednu míli. Tady se opravdu bojovalo „na krev“. Ve třech kolech závodu se báječně ukazovala taktika jednotlivých bojovníků. Mezi nimi nezapomenutelná jízda Zimovčákova, který vyřazoval v mnoha rozjížďkách soupeře za soupeřem ďábelským nástupem v posledním kole. No a tak se stal Josef již podesáté mistrem světa! Že se akce konala na správném místě, dosvědčila starostka Uherského Ostrohu Ing. Hana Příleská - sama jela na vysokém kole a skončila mezi ženami druhá!

Večer přistavené autobusy odzvedly všechny na návštěvu sklepů ve Bzenci a později v zámeckých sklepích, kde byl při cimbálové muzice a opulentnímu rautu večer náležitě završen.

Den čtvrtý

Sobota 25. května. Již ráno byl sraz všech účastníků na historickém náměstí a z přístaveného jeřábu se pořídila hromadná fotka. Stála za to, protože účastníci vyjeli v historickém oblečení, byla to skutečná jízda elegance. Za občasného droboučkého deště se vyjelo po trase Uherský Ostroh (zámek) - Ostrožská Nová Ves s delší zastávkou na program. Tentokrát to byly dámsko-pánské reje v podání sboru ze Zbraslavi. Následoval dojezd do Kunovic se samoobslužným obědem v Panském domě. Vše provázno muzikou, tanci a mnohými roztomilostmi.

Den vyvrcholil galavečerem v městském kultruním domě, kam se zájemci téměř nevešli. Hudba, tanec, různá vystoupení, vyhodnocení závodů na jednu míli, ocenění některých hostů - např. našeho Františka Babického. Vše opět doprovázeno nevyčerpatelným rautem, jako doposud veškeré občerstvení v ceně vkladu. Večer předal veselský starosta Ing. Miloš Kozumplík pořadatelskou štafetu organizátorům IVCA Rally 2014, které proběhne v maďarském Tiszakécske. Není jim co závidět, protože Morava nasadila laťku zatraceně vysoko. Mnozí tvrdili, že to byla nejlepší rallye vůbec. Tak tedy za rok v zemi neznající kopce!

Letošní IVCA Rally neměla chybu. Dokonalá organizace, vše se odbývalo „na jedné hromádce“, neskutečné pohoštění, laskavost a vstřícnost pořadatelů, to vše vytvořilo milou atmosféru. Díky, veselá Moravo ve Veselí nad Moravou, díky Miloši Kozumplíku, Jaroslave Miklendo, Pepo Zimovčáku, Vladimíre Bednaříku, Vojtěško Řičicová. Díky také vám všem, kteří jste se do výčtu nevešli.

Stáhnout článek v .pdf (10MB)

Zdroj: Velo Journal
Text: Jan Bejšovec, Petra Pávková
Foto: Jan Bejšovec, Veronika Křtěnská
18.7.2013cache cache cache cache cache cache cache cache cache cache cache cache cache cache cache cache cache cache cache cache cache