IVCA logo
Zpět

Závodníci na mistrovství světa historických kol? 6 i 81 let

Zavodnici

Do Veselí nad Moravou se sjeli cyklisté na historických kolech ze sedmnácti zemí světa. Šampionát trvá čtyři dny.

Do toho! Do toho! Znějí z publika výkřiky, kterými diváci povzbuzují desítky cyklistů. Ti si zatím v klidu zkoušejí trasu pátečního závodu na jednu míli. Jede se kolem veselské mateřské školy Kollárova.

Síly vzájemně poměřují zástupci sedmnácti států všech věkových kategorií. Druhý den Mezinárodního mistrovství světa historických kol je v plném proudu. „Podívej se na ty svaly, ten je vysportovaný," obdivují dvě dámy, které tréninku přihlížejí, lýtka velocipedisty Josefa Zimovčáka. Marie Sedlářová a Jarmila Řičicová drží v ruce starý fotoaparát na film a dvě lékárničky. Zastupují Český červený kříž. Z akce jsou nadšené. „Moc se nám tahle doba líbí, jsme velké nadšenkyně. Byly jsme se podívat už na výstavu tříkolek, která je moc krásná. Propaguje město, což je potřeba," shoduje se dvojice dam.

Stojí za páskami, kterými pořadatelé místo ohradili, aby lidé nevstupovali do závodní dráhy. „Ale ne, trasa není moc náročná, jen v jednom místě je taková prudší zatáčka a když je člověk rozjetý, protože jede z kopce, musí přibrzdit. Jinak si ale pořadatelé vybrali dobře," hodnotí závodník Josef Šohaj z Uherského Brodu.

Mezi účastníky jsou přitom často rozdíly i několik desítek let. Na jedné straně sedí na kole devítiletá Anna Valentová. K historickým kolům ji přivedl její otec. „Jezdí na kole ČZ Strakonice. Jde o model kolem roku 1934," vysvětluje otec, který ke kolům přivedl i šestiletého syna Vojtu. Obě děti se závodu účastní, on také. „Hraji ale ještě ping -pong," dodává dívenka.

Naopak jednaosmdesát let je Vítu Sobotkovi ze Sokolnic. Jezdí od patnácti roků. Doma má sedm kol. To, na kterém přijel do Veselí, si postavil sám. „Dřív jsem jezdil na vysokém kole, ale kosti ve stáří dostávají čím dál víc zabrat a kdybych spadl, už to bude horší," říká asi nejstarší účastník závodu. Jako nadšený amatérský kovář postavil už několik kol. Inspirací toho zatím posledního mu byl plakát z roku 1920. „Je na něm šest dam, které obdivně hledí na závodníka. Kolo totiž drží jen v jedné ruce. Líbil se mi údiv v jejich tváři i to, že jsou dámy v krásných dobových oděvech," rozplývá se Vít Sobotka.

Začátek závodu se blíží. Policie a organizátoři zahánějí stovky diváků za pásky. Z reproduktorů zní poslední pokyny závodníkům v češtině, angličtině, němčině a francouzštině. Závod může začít.

Zdroj: Hodonínský deník
Autor: Zuzana Černá
Foto: Zuzana Černá
25.05.2013

cache cache cache cache cache cache cache cache cache cache cache cache cache cache cache cache cache cache cache cache cache